Czym się kierować przy wyborze firmy konsultingowej? (Rzeczpospolita 30.10.2015)

Przedsiębiorcy otrzymujący co miesiąc rachunki opiewające łącznie na tysiące złotych mogą się zastanawiać, czy są płaszczyzny, na których da się zaoszczędzić. Okazuje się, że tak. Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością regulowania szeregu zobowiązań. Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą opłacać m.in. składkę wypadkową. Ci, którzy prowadzą hotel, nie uchronią się przed podatkiem gruntowym. Jeszcze inni, zobowiązani do płacenia podatku dochodowego (CIT), mogą narzekać na jego wysokość. Każdy z tych przedsiębiorców, choć prowadzi działalność gospodarczą, potrzebuje pomocy w innym zakresie. Rozsądne optymalizowanie kosztów zaczyna się od określenia płaszczyzn, na których można szukać oszczędności. Aktualnie na rynku prężnie działają podmioty oferujące klientom optymalizację kosztów prowadzenia działalności.

Przeczytaj artykuł

Współpraca z firmą konsultingową lekiem na problemy przedsiębiorców? (Forbes 26.06.2015)

Na polskim rynku z roku na rok przybywa firm konsultingowych. Działalność każdej z nich koncentruje się na doradztwie, różnią się natomiast poziomem świadczonych usług. W jaki sposób wybrać firmę konsultingową, by kompleksowo pomogła przedsiębiorstwu osiągnąć stabilną pozycję na rynku? Między innymi o to pytamy prezesa Solvedge posiadającej najpoważniejszą ofertę dla firm w Polsce – Dawida Zielińskiego. To, jak ważny w firmie konsultingowej czy analityczno-konsultingowej jest czynnik ludzki, podkreśla wielu znawców tematu. – By zaproponować klientowi korzystne rozwiązania, konieczne jest nie tylko poznanie aktualnej sytuacji firmy, lecz także analityczne podejście do zgłaszanych przez nią problemów. W przypadku przymusowych składek odprowadzanych przez przedsiębiorcę co miesiąc do ZUS-u należy dokładnie przeanalizować, czy i ile firma może zyskać na optymalizacji.

Przeczytaj artykuł

W poszukiwaniu alternatywy dla rajów podatkowych (Wprost 10.12.2014)

Informacje uzyskane przez dziennikarzy prowadzących śledztwo dziennikarskie „Luxembourg Leaks” to dla wielu tylko czubek góry lodowej. Oczywistym jest bowiem, że przedsiębiorcy liczą zyski. Jeżeli możliwe jest skorzystanie z bardziej przyjaznego systemu podatkowego, to niewielu z nich się waha. Ta furtka może być jednak wkrótce zamknięta. Czy Polska to kraj przyjazny ludziom przedsiębiorczym? Wielu ma wątpliwości. W raporcie przygotowanym w 2013 roku przez Bank Światowy i firmę PwC dotyczącym przyjazności systemów podatkowych dla firm na świecie nasz kraj zajął 113 miejsce ze 189. Zawiłe regulacje podatkowe, nieprecyzyjne przepisy czy szereg formalności sprawiają, że przedsiębiorcy szukają wsparcia w kancelariach i biurach księgowych. Na polskim rynku prężnie działają firmy, które oferują kompleksową pomoc w zakresie przeniesienia rozliczeń do jednego z rajów podatkowych.

Przeczytaj artykuł

Alternatywne formy finansowania (karieramanagera.pl 11.12.14)

Zawiłe przepisy nie sprzyjają przedsiębiorczości. Osoby, które zdecydowały się na otwarcie działalności gospodarczej muszą liczyć się z kosztami. Z pomocą mogą przyjść firmy zajmujące się ich optymalizacją, w tym w obszarze podatków Przedsiębiorca skupia się przede wszystkim na pozyskiwaniu kontrahentów i promowaniu swojej działalności. Prowadząc przedsiębiorstwo może on skorzystać z wielu form finansowania, np. sięgnąć po pieniądze z programów dla przedsiębiorców lub złożyć wniosek o kredyt. Pierwsze rozwiązanie, choć korzystne, najczęściej wiąże się z koniecznością składania licznych podań i dopełniania formalności procedury pozyskania dofinansowania są bowiem najczęściej skomplikowane. Kredyty dla przedsiębiorców udzielane są na preferencyjnych warunkach, niemniej jednak trzeba pamiętać, że mogą być one balastem dla budżetu firmy. Dodatkowo często obciążenia podatkowe uniemożliwiają firmie rozwinięcie potencjału w pełni.

Przeczytaj artykuł

Przedsiębiorco, płać mniej. Na czym polega optymalizacja kosztów ZUS? nf.pl 17.12.14)

Z analizy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne stanowią aż 29,7 proc. kosztów pracy w Polsce, co daje jedenasty najwyższy wynik wśród 34 krajów członkowskich OECD. Jeżeli te i inne koszty powodują, że dysponujesz coraz mniejszą pulą środków na rozwój firmy, może warto pomyśleć o optymalizacji? Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem szeregu kosztów. Wśród tych obowiązkowych są m.in. składki odprowadzane do ZUS. Dla wielu przedsiębiorców są one jednym z największych obciążeń. Tylko w 2012 roku z polskiego rynku zniknęło ponad 50 tys. firmy. Wszystko za sprawą zbyt wysokich kosztów prowadzenia działalności, w tym składek przekazywanych do ZUS. Podmioty, które chciałyby płacić mniej, mogą szukać oszczędności w tym obszarze. W ostatnich latach wiele przedsiębiorstw decydowało się na przeniesienie działalności np. do Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj artykuł